Vysheyshaya Liga
Belarus
League level:
First Tier
Reigning champion:
Dinamo Minsk
Record-holding champions:
BATE Borisov 15 time(s)
UEFA coefficient:
49. Pos. 6.625 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 418
- Foreigners: 77 Players 18.4%
- ø-Market value: €149k
- ø-Age: 24.4
Matchday 30 2019
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(15.) Gomel | 3:0 | Torped (16.) | ||
Fri
Nov 15, 2019
- 2:00 PM
|
(14.) EBGU | 5:3 | Dnyapr (13.) | ||
Sat
Nov 30, 2019
- 12:00 AM
|
||||
1.100 · Amin Kurgkheli | ||||
Course of play | ||||
4' | 1:0 | |||
1:1 | 31' | |||
37' | 2:1 | |||
2:2 | 46' | |||
2:3 | 63' | |||
75' | 3:3 | |||
78' | 4:3 | |||
85' | 5:3 | |||
(5.) Isloch | 1:1 | FK Min (9.) | ||
Sat
Nov 30, 2019
- 12:00 AM
|
||||
350 · Sergey Tsinkevich | ||||
Course of play | ||||
90+2' | 1:0 | |||
1:1 | 90+3' | |||
(6.) Zhodin | 1:2 | BATE (2.) | ||
Sat
Nov 30, 2019
- 12:00 AM
|
||||
1.900 · Vitaliy Sevostyanik | ||||
Course of play | ||||
13' | 1:0 | |||
1:1 | 15' | |||
1:2 | 80' | |||
(3.) ShakhS | 1:0 | Gorode (7.) | ||
Sat
Nov 30, 2019
- 12:00 AM
|
||||
1.047 · Anton Lashuk | ||||
Course of play | ||||
9' | 1:0 | |||
(4.) DMinsk | 1:3 | Brest (1.) | ||
Sat
Nov 30, 2019
- 12:00 AM
|
||||
5.583 · Aleksey Kulbakov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 38' | |||
52' | 1:1 | |||
1:2 | 58' | |||
1:3 | 65' | |||
(11.) Viteb | 0:2 | Slavia (10.) | ||
Sat
Nov 30, 2019
- 12:00 AM
|
||||
1.015 · Sergey Stetsurin | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 78' | |||
0:2 | 80' | |||
(12.) Slutsk | 2:1 | Neman (8.) | ||
Sat
Nov 30, 2019
- 12:00 AM
|
||||
800 · Denis Shcherbakov | ||||
Course of play | ||||
13' | 1:0 | |||
39' | 2:0 | |||
70' | ||||
2:1 | 90+4' | |||
Table Vysheyshaya Liga 2019
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Brest | 30 | 48 | 75 | |
2 | BATE Borisov | 30 | 40 | 70 | |
3 | Soligorsk | 30 | 38 | 65 | |
4 | Dinamo Minsk | 30 | 4 | 50 | |
5 | Isloch | 30 | 6 | 47 | |
6 | Torpedo Zhodino | 30 | 5 | 45 | |
7 | Gorodeya | 30 | 2 | 44 | |
8 | Slavia | 30 | -5 | 37 | |
9 | FK Minsk | 30 | -8 | 36 | |
10 | Neman Grodno | 30 | -9 | 36 | |
11 | FK Slutsk | 30 | -17 | 34 | |
12 | Energetik-BGU | 30 | -14 | 33 | |
13 | Vitebsk | 30 | -15 | 31 | |
14 | Dnyapro Mogilev | 30 | -10 | 30 | |
15 | Gomel | 30 | -6 | 29 | |
16 | Torpedo Minsk | 30 | -59 | 6 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...